Jedzenie słodyczy to dość szkodliwy nawyk, który może przyczynić się do powstania poważnych problemów ze zdrowiem. Nadmierne spożywanie cukru może spowodować nie tylko kłopoty z utrzymaniem wagi, ale dodatkowo może doprowadzić także do pogorszenia stanu zębów.
Jak przestać jeść słodycze? Odnalezienie przyczyny problemu
Jedzenie słodyczy to czynność, którą bardzo często wykonuje się bez zastanowienia. W przypadku osób mocno uzależnionych od cukru, jedzenie słodyczy przybiera dość poważną postać – bardzo często osoby uzależnione nie są w stanie kontrolować ilości i wielkości spożywanych porcji, zjadając coraz większe dawki szkodliwego cukru.
Przyczyn nadmiernego spożywania słodyczy może być bardzo wiele – prawidłowe zdefiniowanie problemu pomoże w odnalezieniu skutecznej metody na poradzenie sobie z problemem. Do jednej z najczęstszych przyczyn jedzenia słodyczy należą nieprawidłowe nawyki ukształtowane na wcześniejszych etapach życia, najczęściej w dzieciństwie.
Do dość popularnych przyczyn niekontrolowanego zjadania słodyczy zalicza się także łagodzenie stresu czy przytłaczających stanów niepokoju – słodycze stanowią w tym wypadku element nagrody, który pomaga w poradzeniu sobie z ciężką, stresującą sytuacją. Osoba poszukująca rozwiązania problemów w zjadaniu słodyczy jest zazwyczaj pozbawiona innych mechanizmów obronnych, a ucieczka w objadanie się stanowi w jej mniemaniu jedyne słuszne rozwiązanie.
Jak przestać objadać się słodyczami?
Istnieje wiele metod na to, jak skutecznie pozbyć się nawyku nadmiernego zjadania słodyczy – przy wyborze konkretnej metody koniecznym może okazać się jednak dokładne poznanie genezy problemu. Jednym ze skutecznych sposobów, który może pomóc w zminimalizowaniu ilości konsumowanych słodyczy może okazać się pozbycie się wszystkich zgromadzonych w domu zapasów. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w przypadku osób mających problem z wytrwaniem w silnej woli i utrzymaniem postanowień.
Dodatkowo osoby, które zastanawiają się nad tym jak przestać jeść słodycze, koniecznie powinny dokładnie zrewidować swój jadłospis. Pełnowartościowe i sycące posiłki pomogą w walce z nagłymi atakami głodu i zmniejszą zapotrzebowanie na słodkie i niezdrowe przekąski.
Dobrym sposobem może okazać się również przygotowanie zdrowych, domowych łakoci. Pozbawione cukru, domowej roboty batoniki będą stanowić nieocenioną pomoc w kryzysowych i niespodziewanych sytuacjach.
Ćwiczenie silnej woli – sprawdzony sposób na walkę z łakomstwem
Stawianie sobie coraz większych wymagań może pomóc nie tylko w skutecznym poradzeniu sobie z uciążliwym problemem zjadania słodyczy, ale także będzie miało ogromny wpływ na wzmocnienie charakteru. Stopniowe podnoszenie poprzeczki pozwoli na uzyskanie lepszych, a co najważniejsze trwałych rezultatów.
Należy pamiętać o tym, że jednym z najlepszych rozwiązań pomagających w kontrolowaniu złych nawyków jest stopniowe przyzwyczajanie organizmu do nowej sytuacji. Nagłe i gwałtowne wyłączenie danego składnika mogłoby bowiem spowodować szybki powrót niechcianych przyzwyczajeń.
Celebrowanie momentu – doskonały patent na ograniczenie słodyczy
Czasami całkowite wyłączenie słodyczy z jadłospisu okazuje się być niemożliwe – w takich przypadkach dobrym sposobem na kontrolowanie ilości zjadanych łakoci może okazać się odpowiednia celebracja danego momentu.
Impulsywne, szybkie zjedzenie całej czekolady może przynieść wyłącznie złe skutki i bardzo często stanowi główną przyczynę problemu ze słodyczami. Celebrowanie momentu i delektowanie się smakiem danego smakołyku może pomóc w kontroli szkodliwych impulsów, dodatkowo zwiększając przyjemność płynącą z kosztowania smaku i aromatu słodyczy.