Profilaktyka to najlepsza przyjaciółka kobiety i dzięki niej dowiesz się o swoim zdrowiu. Nawet jeżeli prawda byłaby inna, niż sobie życzysz, jest szansa na wdrożenie szybkiego leczenia, dzięki któremu uratujesz swoje życie. Endokrynologia to specjalizacja zajmująca się układem dokrewnym. Ginekolog endokrynolog w swojej pracy korzysta z wiedzy o fizjologii i chorobach żeńskiego układu rozrodczego, ciąży oraz zakresu działania elementów układu wydzielania wewnętrznego. Sprawdź kiedy należy zgłosić się do ginekologa endokrynologa?
Konsultacja ginekologiczno-endokrynologiczna
Z konsultacji ginekologiczno-endokrynologicznej warto skorzystać kiedy:
- posiada się problemy z płodnością;
- ma się nadmierne owłosienie ciała oraz twarzy;
- kiedy występuje krwawienie z dróg rodnych, niezwiązane z miesiączką;
- kiedy brak jest regularnych miesiączek lub nie ma ich wcale;
- kiedy ma się bolesne miesiączki;
- przy problemach z przekwitaniem;
- kiedy ma się problemy z zajściem w ciążę.
Co oferuje lekarz ginekolog endokrynolog?
Lekarze specjaliści z zakresu ginekologii i endokrynologii w Centrum Medycznym Babka Medica mają do zaoferowania szeroką wiedzę dotyczącą diagnozowania i leczenia chorób żeńskiego układu rozrodczego. Dzięki połączeniu sił dwóch specjalizacji potrafią kompleksowo spojrzeć na funkcjonowanie organizmu kobiety.
Jakimi chorobami zajmuje się specjalista ginekolog endokrynolog?
Najczęściej spotykanymi schorzeniami w poradni ginekologiczno-endokrynologicznej są:
- nawracające poronienia;
- zespół policystycznych jajników;
- zbyt wczesne wygasanie czynności jajników;
- hiperandrogenizm (nadmierne wydzielanie męskich hormonów płciowych);
- problemy z czynnością tarczycy u kobiet ciężarnych;
- zaburzenia wydzielania hormonów kory nadnerczy;
- nieprawidłowość miesiączkowania;
- trudności z zajściem w ciążę.
Ginekolog endokrynolog czuwa także nad ciążą, porodem i połogiem, sprawuje nadzór nad rehabilitacją po stanach operacyjnych, dobiera środki antykoncepcyjne, nadzoruje terapię hormonalną, jak i menopauzalną, oraz zajmuje się parami poddającymi się zabiegom in vitro.
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa endokrynologa?
Koniecznie należy z sobą zabrać całą posiadaną dokumentację medyczną, a jeśli chorujesz na cukrzycę, zabierz z sobą dzienniczek diabetyka. Przed wizytą należy dokładnie umyć okolice intymne, a jeśli jest potrzeba także usunąć nadmierne owłosienie. Aby czuć się bardziej komfortowo i nieskrępowanie załóż spódnicę, dzięki czemu łatwiej Ci będzie wejść na fotel ginekologiczny, aby przeprowadzić badanie.
Dopytaj czy podczas wizyty ma być zrobione badanie USG i czy w związku z tym pęcherz moczowy ma być opróżniony, czy pełen. Dbaj o profilaktykę i przynajmniej raz do roku stawiaj się na wizytę.
Artykuł sponsorowany