biubiu.pl

moda, uroda, lifestyle

gorączka po szczepieniu
Zdrowie

Gorączka po szczepieniu – jak sobie z nią poradzić?

Osoby, które tuż po zaszczepieniu się dostają wysokiej gorączki, często wpadają w panikę. Zupełnie niepotrzebnie. Gorączka poszczepienna jest bardzo powszechnym zjawiskiem, które na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków, nie jest czymś groźnym. Warto jednak wiedzieć jak postępować w czasie pojawienia się nieprzyjemnych skutków pojawiających się po przyjęciu szczepionki i jak można je złagodzić.

Gorączka po szczepieniu – czy to normalne?

Gorączka po szczepieniu to bardzo częsty objaw, który jednak nie musi pojawiać się zawsze i w każdym przypadku. Duży wpływ na intensywność objawów poszczepiennych ma typ i rodzaj szczepionki, którą przyjęliśmy. Występowanie objawów poszczepiennych jest kwestią indywidualną, która nie podlega ścisłym regułom.

Wiele osób z pewnością zastanawia się, dlaczego gorączka po szczepieniu w ogóle występuje. Otóż jest to po prostu reakcja systemu immunologicznego na wszczepiony antygen. Reakcja immunologiczna jest wywoływana w sposób kontrolowany, w celu wytworzenia przeciwciał. Dzięki uruchomieniu pamięci komórkowej, organizm ludzki po ponownym zetknięciu się z chorobotwórczym antygenem, automatycznie uruchamia proces jego neutralizacji.

Czy powinniśmy obawiać się gorączki poszczepiennej?

Gorączka po szczepieniu jest naturalną reakcją organizmu, która nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Oczywiście zdarzają się pojedyncze przypadki, w których gorączka może być objawem reakcji alergicznej na podany środek. Jak więc rozpoznać normalną gorączkę poszczepienną od tej, która może wskazywać na pewne komplikacje?

Gorączka po szczepieniu zwykle utrzymuje się około 3 dni i nie jest bardzo wysoka. W tym czasie osoby zaszczepione czują się mocno osłabione i występuje u nich cały szereg objawów typowych dla grypy czy przeziębienia. Jeśli jednak gorączka utrzymuje się przez dłuższy czas i osiąga niebezpiecznie wysoką wartość, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Warto zatem pamiętać, aby po przyjęciu szczepionki dokładnie monitorować wysokość gorączki i w razie niepokojących sygnałów, zgłosić się do lekarza.

Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami szczepienia?

Gorączka poszczepienna jest naturalną reakcją immunologiczną, która pojawia się wskutek przyjęcia antygenu w celu wytworzenia przeciwciał. Pojawienie się gorączki poszczepiennej jest kwestią indywidualną i nie musi dotyczyć każdego przypadku. Osoby, które po przyjęciu szczepionki zauważają u siebie typowe objawy, powinny kontrolować wysokość temperatury.

Przyjmowanie środków farmakologicznych w celu złagodzenia objawów reakcji immunologicznej nie jest konieczne. Zwykle mijają one następnego dnia. Jeśli jednak wysoka gorączka utrzymuje się przez dłuższy czas, a nasze samopoczucie jest stanowczo obniżone, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Szczepionki zawsze są poddawane dokładnym badaniom, również pod kątem ewentualnych reakcji alergicznych. Niestety nie każdy z nas jest w stanie przewidzieć jak zareaguje nasz organizm na środek, z którym mamy styczność po raz pierwszy. Warto więc pamiętać o tym, aby po pojawieniu się gorączki poszczepiennej nie wpadać w panikę, ale równocześnie aby zareagować, gdy nasz stan jest dla nas niepokojący.