Strona główna Zdrowie

Tutaj jesteś

Neurolog – czym się zajmuje ten specjalista?

Zdrowie
neurolog czym się zajmuje
Data publikacji: 2021-09-13 Data aktualizacji: 2021-09-27

Medycyna to dziedzina nauki, która dzieli się na wiele różnych specjalizacji. Każdy lekarz, który ukończył studia medyczne, wybiera jedną z nich. Lekarz specjalista zajmuje się wybranymi zagadnieniami medycznymi skupiającymi się na poznawaniu i leczeniu konkretnych narządów.

Specjalizacje w medycynie

Medycyna to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje wiele różnych zagadnień. Leczenie ludzi i ratowanie ich życia jest ogromną odpowiedzialnością. Wyodrębnienie poszczególnych specjalizacji medycznych ma na celu jak najdokładniejsze poznanie danego narządu, chorób, które mu zagrażają i sposobów ich leczenia.

Oczywiste jest zatem, że jedni lekarze zajmują się leczeniem chorób serca, inni rozwiązują problemy skórne pacjentów, a jeszcze inni pracują nad regulacją gospodarki hormonalnej. Istnienie także grupa lekarzy, która bada i leczy zmiany w obrębie ludzkiego mózgu. Takiego lekarza nazywamy neurologiem.

Neurolog czym się zajmuje?

Neurolog czym się zajmuje? To jedno z pierwszych pytań, które wielu z nas zadaje sobie po otrzymaniu skierowania do tego specjalisty. Neurolog jest lekarzem, który bada i leczy zmiany z obrębie mózgu. Neurologia jest dziedziną medycyny, która prężnie się rozwija, ale jednocześnie, nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Ludzki mózg jest bowiem narządem, o którym w dalszym ciągu niewiele wiemy.

Zakres działania neurologa często pokrywa się z zakresem działania psychiatry. Przedstawiciele obu specjalizacji często ze sobą współpracują. Choroby psychiczne często są wywoływanie przez czynniki wewnętrzne. Nawet depresja, która często kojarzona jest z chorobą wywołaną przez traumy i czynniki środowiskowe, może występować pod postacią endogenną, czyli wywołaną przez zmiany w obrębie mózgu. Każde nasze zachowanie, nasze uczucia i poglądy są sterowane przez mózg. To właśnie mózg kontroluje nasze ruchy i sposób w jaki się poruszamy. Jeśli lekarz zauważa pewne fizyczne nieprawidłowości w sposobie funkcjonowania, często dopatruje się przyczyny w patologicznych zmianach w obrębie mózgu.

Kiedy konieczna jest wizyta u neurologa?

Trudności w wysławianiu się, niedowład kończyn, nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni, choroby psychiczne takie jak schizofrenia, a także stany po udarze – to główne powody, dla których pacjenci odwiedzają gabinet lekarza neurologa. Skierowanie do neurologa dostajemy także w przypadku intensywnych i częstych bólów głowy. Zdarza się, że ich przyczyn należy dopatrywać się w nieprawidłowościach związanych ze sposobem funkcjonowania mózgu.

Według statystyk, coraz częściej młodzi ludzie padają ofiarami udaru mózgu. Dzieje się tak wskutek przepracowania, życia w ciągłym stresie, stosowania niezdrowej diety i zbyt dużej ilości używek. Nadciśnienie tętnicze, które niegdyś było uznawane za chorobę osób starszych i palaczy, dziś dotyka nawet bardzo młodych ludzi. Trudno nie zauważyć, że także choroby psychiczne stały się pewnego rodzaju plagą w XXI wieku. Nic więc dziwnego, że neurolodzy mają ręce pełne pracy.

Redakcja biubiu.pl

To miejsce, gdzie styl spotyka się ze zdrowiem, a codzienne wybory stają się przyjemnością. Nasz doświadczony zespół dzieli się rzetelną wiedzą o modzie, urodzie, diecie i zakupach, inspirując do życia w równowadze i zgodzie ze sobą.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?