biubiu.pl

moda, uroda, lifestyle

przeziębienie w ciąży
Zdrowie

Przeziębienie w ciąży – o czym powinna pamiętać każda przyszła mama?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety – przyszłe mamy powinny zadbać o prawidłowy rozwój maleństwa, nie zapominając przy tym o trosce o własne samopoczucie.

Ciąża a przeziębienie – zagrożenia

Przeziębienie to jedna z tych dolegliwości, na którą narażeni są praktycznie wszyscy – bolące gardło, katar czy gorączka mogą dopaść każdego, skutecznie pogarszając samopoczucie. Przeziębienie bardzo często atakuje także i kobiety w ciąży, narażając zarówno zdrowie samych mam, jak i bezpieczeństwo maleństwa.

Przeziębienie w ciąży to dolegliwość, która może być szczególnie niebezpieczna w pierwszym trymestrze – to właśnie w tym czasie dochodzi bowiem do formowania najważniejszych narządów maluszka. Silne objawy mogą prowadzić nawet do utraty ciąży czy pojawienia się poważnych wad rozwojowych. Kobietom w pierwszym trymestrze zaleca się unikanie zatłoczonych miejsc, w których istnieje większe ryzyko złapania infekcji.

Ostatni trymestr ciąży to czas, w którym ewentualne przeziębienie mamy nie powinno wywołać większych powikłań u dziecka. Do najbardziej niebezpiecznych, lecz bardzo rzadkich sytuacji należą powikłania związane z wystąpieniem niedokrwistości u dziecka, która mogą wymagać podjęcia natychmiastowego leczenia.

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Choć przeziębienie w ciąży to dość powszechnie występująca dolegliwość, nigdy nie należy jej bagatelizować, zawsze zwracając się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu.

Środki bezpieczeństwa powinny dotyczyć przede wszystkim zażywanych leków – kobiety w ciąży nie mogą przyjmować sporej części preparatów, leczenie na własną rękę może bowiem prowadzić do groźnych powikłań. W przypadku leczenia przeziębienia w ciąży doskonałą alternatywą dla leków mogą okazać się na przykład inhalacje, które udrożnią górne drogi oddechowe i skutecznie poradzą sobie nawet z bardzo uciążliwym katarem.

Na silny ból głowy i gorączkę – wtedy, gdy nie pomagają chłodne kąpiele i okłady – koniecznym może okazać się zastosowanie paracetamolu. Podanie leku powinno zostać skonsultowane z lekarzem, warto jednak mieć na uwadze to, że stosowanie preparatu powinno przebiegać przez możliwie jak najkrótszy czas.

Kobiety w ciąży mogą również walczyć z przeziębieniem przy użyciu naturalnych metod takich jak syropy czy napary z czosnku i cebuli.

Przeziębienie w ciąży – czego unikać?

Kobiety w ciąży zmagające się z przeziębieniem powinny pamiętać o przestrzeganiu kilku bardzo ważnych zasad. Po pierwsze przyszłe mamy powinny unikać zażywania jakichkolwiek preparatów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Ciężarne powinny wystrzegać się przyjmowania na własną rękę antybiotyków, leków przeciwgorączkowych czy przeciwbólowych, a wszystkie specyfiki powinny być przez nie zażywane zgodnie w wytycznymi lekarza. Wszelkie modyfikacje dawek mogą prowadzić do niebezpiecznych komplikacji, szczególnie w początkowej fazie ciąży.

Kobiety w ciąży powinny zrezygnować także z popularnych i łatwo dostępnych tabletek do ssania zawierających tymianek i podbiał. W przypadku przyszłych mam niewskazanym jest również stosowanie sprayów do nosa lub sztyftów wzbogaconych o olejki eteryczne.