biubiu.pl

moda, uroda, lifestyle

medytacja przed snem
Zdrowie

Medytacja przed snem – sposób na wieczorne ukojenie duszy i ciała

Dzisiejszy świat stawia przed nami wiele różnorodnych wyzwań, a codzienne życie wypełnione jest pracą, domowymi oraz rodzinnymi obowiązkami i innymi mniej lub bardziej wyczerpującymi aktywnościami. W takim natłoku spraw ciężko jest znaleźć chwilę dla siebie i swojego wewnętrznego „ja”, może jednak warto poświęcić wieczorem nieco czasu, by ukoić skołatane nerwy i wyciszyć cały organizm przed pójściem spać?

Na czym polega medytacja?

Świetnym sposobem na wieczorne wyciszenie ciała i umysłu może być właśnie medytacja. Jest to często stosowana metoda, polecana przez lekarzy, trenerów, światowe gwiazdy, a także zwykłych ludzi, z którymi możemy spotkać się na co dzień – dlaczego więc nie mogłaby być dobra również dla Ciebie!?
Sam termin pochodzi z języka łacińskiego (meditatio) i oznacza namysł, rozważanie, zagłębienie się w myślach. Najprościej ujmując medytacja to swoisty trening umysłu, mający na celu uzyskanie maksymalnej relaksacji, świadomości oraz skupienia. Tak właściwie nie jest to jedna, prosta czynność, ale złożony proces, który przy dłuższym treningu może umożliwić nam zajrzenie wgłąb siebie, oddzielenie zmysłów od otaczającego nas, pełnego bodźców świata oraz oczyszczenie umysłu.

Jakie efekty może dać nam wyciszenie przed snem?

Niejednokrotnie zdarza się, że wieczorem mamy głowę pełną kłębiących się myśli, emocji przeżywanych w ciągu dnia czy obaw przed nadchodzącym dopiero czasem. Wszystko to sprawia, że trudno jest nam zasnąć, a gdy sen nadejdzie, jest niespokojny i nie daje należytego wytchnienia oraz odpoczynku. Wtedy właśnie z pomocą może przyjść nam medytacja przed snem.
Uczciwie wykonana medytacja, pomaga spokojnie zasnąć i może znacznie polepszyć jakość snu, daje przyjemne poczucie wyciszenia, odprężenia i absolutnego spokoju, dzięki czemu nasz umysł nie „przerabia” nieustannie stresujących czy przykrych dla nas spraw. Dzięki wprawieniu się w dobry nastrój i wyciszeniu umysłu, wycisza się również nasze ciało, dlatego tak często mówi się o medytacji w kontekście walki ze stresem, który jest jednym z największych wrogów szeroko pojętego zdrowia człowieka. Codzienna medytacja pomaga również w odpowiednim ustawianiu życiowych priorytetów, zmianie negatywnych zachowań i przyzwyczajeń, a także poprawia możliwości umysłowe, np. poprzez poprawę pamięci czy spostrzegawczości.

Medytacja przed snem – od czego zacząć?

Aby zacząć codzienną medytację nie potrzebujemy absolutnie żadnych akcesoriów czy specyfików. Wystarczą chęci, cierpliwość oraz spora doza samozaparcia i uczciwości wobec samego siebie.
Wieczorną medytację możemy wykonać w dowolnym miejscu i w dowolnej, wygodnej pozycji, jednak przynajmniej na początku zaleca się, by maksymalnie ograniczyć ilość dochodzących do nas bodźców, co znacznie ułatwi oczyszczenie umysłu – z czasem dochodzi się do takiej wprawy, że medytować można w każdym miejscu i o każdej porze, jednak bywa, że początki są ciężkie.
Podczas takiego seansu skupiamy się na sobie, jesteśmy tylko „tu i teraz”. Do wykorzystania mamy wiele metod, które warto zgłębić by wybrać te, które będą najlepsze dla nas. Do medytacji przed snem szczególnie poleca się metodę mindfulness (polegającą na skanowaniu ciała, myśli, emocji), medytację życzliwości, wdzięczności czy ćwiczenia oddechowe lub po prostu liczenie.