biubiu.pl

moda, uroda, lifestyle

ból brzucha po prawej stronie
Lifestyle

Co może powodować ból brzucha po prawej stronie? Jak się zachować w takim przypadku?

Każdy na pewno choć raz zmagał się z bolącym brzuchem. Może przyjmować on różne formy, jednak zawsze jest to nieprzyjemne uczucie. Niepokój może wywołać natomiast dyskomfort nasilający się w konkretnym miejscu, a zwłaszcza ból brzucha po prawej stronie. Przez to z jak wieloma różnymi chorobami jest on kojarzony osoby odczuwające taki ból często wpadają w panikę i nie wiedzą co robić. Dlatego też w tym artykule omówimy przyczyny bólu prawej strony brzucha i przedstawimy zachowania, które zaleca się odczuwając ten objaw.

Od czego może boleć prawa strona brzucha?

Ból po prawej stronie brzucha może mieć dziesiątki różnych przyczyn, a zdiagnozowanie jednej z nich jest bardzo trudne bez pomocy wykształconego medyka. Jednak w bardzo wielu przypadkach czynniki wywołujące bolesne odczucia w tym obszarze są znacznie mniej szkodliwe niż wielu osobom mogłoby się wydawać. Należą do nich na przykład stres, problemy z przetrawieniem posiłku, a nawet zwyczajne przemęczenie. Oczywiście to także są szkodliwe i warte uwagi problemy, jednak zwykle można im łatwo zaradzić, często nawet bez interwencji lekarza.

Niestety istnieje też wiele znacznie poważniejszych czynników, które mogą wywoływać ból brzucha po prawej stronie. Zapalenie dróg żółciowych, wątroby lub trzustki, choroby wrzodowe, torbiel, skręt jajnika, zapalenie wyrostka… Można by tak wymieniać bez końca, dlatego też, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, tylko osoby wykształcone w odpowiednich dziedzinach medycyny są w stanie określić konkretną przyczynę takiego bólu.

Jak postępować w przypadku bólu brzucha po prawej stronie?

W takim przypadku należy przede wszystkim ograniczyć się do spożywania potraw lekkostrawnych i dużo odpoczywać – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jeśli przyczyną bólu prawej strony brzucha jest stres, przemęczenie lub niestrawności to takie zachowanie powinno w zupełności wystarczyć. Niemniej jednak jeżeli ból nie przestaje dawać się we znaki nawet po kilku dniach, czy też tygodniu konieczna jest wizyta u odpowiedniego lekarza. Oczywiście to samo należy zrobić gdy ból staje się nie do zniesienia lub utrudnia wykonywanie najprostszych czynności.

Nie można też zapomnieć o tym aby w każdym z wyżej wymienionych przypadków nie stosować żadnych leków przeciwbólowych. Oczywiście pokusa zażycia takich specyfików jest niekiedy bardzo duża, jednak w przypadku bólu prawej strony brzucha konieczna jest ciągła obserwacja objawów, tak aby lekarz mógł poprawnie zdiagnozować źródło problemu podczas ewentualnej wizyty. Obserwowanie stanu swojego brzucha nie ogranicza się jednak wyłącznie do częstotliwości i skali odczuwanego bólu. Chory powinien przede wszystkim zwracać uwagę na to czy bardziej odczuwalna wydaje się być górna, czy też dolna część prawej strony brzucha. Co więcej warto zwracać uwagę, czy ból nasila się podczas wykonywania konkretnych czynności, na przykład w trakcie posiłku lub korzystania z toalety. Wszystko to znacznie ułatwi diagnozę i pomoże lekarzowi na szybkie podjęcie stosownych działań.