Dzisiejszy świat stawia przed ludźmi wiele problemów. Z jednej strony mamy dostęp do wielu dóbr materialnych, z drugiej zaś, gdzieś z boku czają się choroby, które są bardzo wstydliwe dla osób nań chorujących. Najczęstszym problemem związanym z wagą, zarówno omawianym w mediach, jak i w codziennych rozmowach, jest problem otyłości i nadwagi u znacznej części społeczeństwa. Ale jest też druga strona medalu – niedowaga. Jakie są jej przyczyny oraz w jaki sposób z nią walczyć? O tym za moment.
Etymologia problemu niedowagi
Większość ludzi wciąż usilnie próbuje schudnąć. Jednak jest duże grono osób, którym marzy się, aby zwyczajnie przytyć. Osobom szczupłym raczej zazdrości się smukłej sylwetki, jednak oni sami najczęściej nie najlepiej czują się sami ze sobą. Ich wygląd im przeszkadza. Jeśli chodzi o wskazanie przyczyny niedowagi, to warto pamiętać, że jest ich wiele. Przytycie nie należy do prostych rzeczy, ale nie jest też niemożliwe. Wszystko zaczyna się i kończy w głowie. To nasze podejście determinuje to, czy po pierwsze czujemy się dobrze sami ze sobą, a po drugie, czy jeśli nasza waga nam się nie podoba, to czy zamierzamy coś z tym faktem zrobić. Każdy ma swój los w swoich rękach. Wśród wielu przyczyn niedowagi, najczęstszą okazuje się ta, że po prostu za mało jemy w stosunku do naszego zapotrzebowania kalorycznego. Osoby pracujące fizycznie muszą zjeść najczęściej o wiele więcej, niż osoba pracująca w biurze.
Co zrobić, aby przytyć
Po pierwsze, sprawdź swój stan zdrowia. Najczęściej niedowaga ma podłoże genetyczne, jednak może to być wynikiem również innych chorób, takich jak chociażby nadczynność tarczycy. Badaj się regularnie i zażywaj właściwe leki, wtedy i dieta na przytycie będzie skuteczna. Na pewno ważnym aspektem, aby przytyć, jest Twoja siła woli, więc bądź cierpliwa. Zdrowe tempo tycia to pół kilograma tygodniowo. Ważne, aby trzymać się zaleceń specjalistów, a efekty będą pojawiać się stopniowo. Staraj się jeść często i smacznie, pamiętaj, że dieta nie musi kojarzyć się tylko z wyrzeczeniami. W chęci przytycia jest inaczej, niż przy redukcji masy, jednak wciąż ważne, aby dieta była zdrowa. Dieta powinna być elementem codzienności. Zdrowe nawyki, czy to przy chudnięciu, czy to przy tyciu, powinny być zachowane na zawsze, tak aby efekty były trwałe i dopisywało zdrowie. Co za ty idzie, jedz często i smacznie. O wiele przyjemniej jest się na diecie, która sprawia Twoim kubkom smakowym radość, dlatego w diecie miej same rzeczy, które Ci smakują, choć warto być też otwartym na nowości. W diecie ważne jest, aby zwiększać kaloryczność dań oraz pobudzać apetyt. Absolutnie nie jedz słodkich pokarmów bezpośrednio przed posiłkiem, bo to zmniejszy twój apetyt na danie główne. Apetyt można stymulować pijąc chwilkę przed posiłkiem szklankę kwaśnego soku. Działanie pobudzające apetyt ma również wiele przypraw, czy ziół. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Chcesz przytyć, ale ciało, żeby dobrze wyglądało, musi mieć ruch. Inaczej tkanka tłuszczowa będzie odkładać się nieestetycznie. Pomocne w diecie będzie również notowanie tego, co jesz.